مراحل اجرا

ضمن تحلیل و بررسی انواع چوب های مختلف، کارشناسان ما به این نتیجه رسیدند که چوب درختانی که در منطفه کمربندی واقع در مدار 66 درجه و 33 درجه شمالی رشد نموده اند، مناسب ترین نوع چوب برای ساخت خانه های چوبی می باشد. علت مرغوب بودن این چوب ها رشد کند درختان در مناطق سردسیر و بالا بودن چگالی و سخت شدن بافت های چوب می باشد.

سبک سازی، مقاومت بالا در برابر زلزله، سرعت در ساخت و بازگشت سریع سرمایه، عایق بندی و کاهش چشمگیر مصرف انرژی، عمر طولانی و بالای 100 سال سازه، زیبایی و سازگاری با اقلیم و آب و هوای مختلف، نداشتن نخاله ساختمانی از جمله مواردی هستند که ساخت خانه های چوبی را در ردیف خانه های جذاب و مورد اقبال در دنیا قرار داده است.
سیستم ساخت خانه های چوبی پایدارپایه پارسیان بنحوی برنامه ریزی شده که قابلیت اجرای هر طرحی را داراست لذا می‌توان گفت که این مرحله از کار مهمترین قسمت از روند تولید و اجرا می‌باشد. در این مرحله گروه طراحی پس از بازدید از موقعیت اجرای خانه و با توجه به مسایل اقلیمی و همچنین تصویب طرح و مشخص شدن مواد و مصالح نهایی، بر اساس استانداردهای لازم ساختار بنا را طراحی کرده و بر اساس آن ابعاد و مشخصات کلیه قطعات چوبی، اتصالات و فونداسیون تعیین می‌گردد. سپس بر اساس این اطلاعات و طراح معماری، تاسیسات الکتریکال و مکانیکال مورد نیاز طراحی و در داخل ساختار طراحی شده منظور می‌گردد.
 در ادامه، طرح و ابعاد و اندازه اجزا دکوراسیون داخلی شامل درب‌ها، پنجره‌ها، کابینت آشپزخانه و … مشخص گشته و آماده تولید می‌گردند.
تولید قطعات طراحی شده:
پس از طراحی اجزا تشکیل دهنده بنای مورد نظر، ساخت سازه چوبی آغاز می‌گردد. سازه در نظر گرفته شده می‌تواند به دو صورت باشد:
الف)Log House   (فاق و زبانه ای ) در این نوع سازه غالبا طراحی بر اساس دیوار باربر می‌باشد:

پس از تعیین مشخصات فونداسیون عملیات اجرایی آغاز می‌گردد. در مورد فونداسیون باید این نکته را متذکر شد که در این روش نیز اجرای فونداسیون عموما بشکل عرف صورت می‌پذیرد، اما با توجه به وزن کم تمام شده ساختمان میزان آرماتور و بتون مصرفی کمتر از ساختان معمولی است. تمامی اجزا سازه چوبی و دیوارها توسط اتصالات فلزی و یا اَنکِر بولت به فونداسیون متصل می‌گردد و در نتیجه سازه بطور کامل به فونداسیون دوخته خواهد شد.
بموازات شروع عملیات اجرای فونداسیون، ساخت سازه‌ها و دیواره‌ها آغاز می‌گردد. لذا پس از اتمام فونداسیون، سازه‌ها و دیوارهای ساخته شده به محل پروژه منتقل و روی فونداسیون نصب خواهد گردید و بدین ترتیب ساختار بنا شکل می‌گیرد.
چوبهای بکار رفته در سازه از جنس چوب خشک شده تا 8% رطوبت از درختان سوزنی برگ کند سوز بوده و امکان استفاده در هر نوع شرایط آب و هوایی را فراهم می‌سازد.
برای ایزولاسیون حرارتی و صوتی نیز در تمامی دیوارهای داخلی و خارجی و ما بین اِستادهای چوبی از پشم سنگ بعنوان عایق حرارتی استفاده می‌شود و بکمک پنجره‌های دوجداره میزان پرت حرارتی نسبت به ساختمان‌های سنتی بسیار کمتر بوده که خود عامل مهمی در مصرف بهینه سوخت و انرژی می‌باشد.
سیستم های برقی و تاسیسات نیز در این نوع سازه کاملا بصورت توکار و مشابه ساختمان‌های ماسونری قابلیت اجرا دارد. پس از نصب تمامی اجزا تشکیل دهنده ساختار بنا و تاسیسات الکتریکی و مکانیکی به مرحله فینیشنگ رسیده که در این بخش نیز تمامی موارد مربوطه بر اساس طراحی معماری صورت گرفته انجام می‌پذیرد. این نکته قابل توجه است که هیچگونه محدودیتی در انتخاب نوع متریال وجود ندارد و علاوه بر آن نیز می‌توان از سازه چوبی بصورت اکسپوز چه در فضای داخلی و چه در فضای خارجی استفاده کرد که خود زیبایی بنا را دوچندان می‌سازد.

 

ب) Wooden House Glass Wall (شیت بندی دیواره ها )
در این نوع سازه طراحی بر اساس ستونهای و تیرهای چوبی بوده که این اجزا بر اساس محاسبات سازه و استانداردهای GLULAM ساخته می‌شود.
لازم بذکر است که تمامی این عناصر بوسیله اتصالات پیچ و مهره‌ای فولادی به یکدیگر متصل می‌گردند.
از مزیتهای سازه چوبی، وزن آن است، بگونه‌ای که وزن تمام شده بنا با در نظر گرفتن استانداردهای بار مرده و زنده در حدود 200 الی 250 کیلوگرم بر مترمربع می‌باشد.
اجرا و نصب قطعات تولید شده:

 در پوشش نهایی دیوارهای خارجی، پس از اجرای پرایمر که امکان تنفس یکطرفه را از فضای داخل به خارج خواهد داد بوسیله رنگهای پایه سیلیکونی و تک جزیی پوشانده خواهد شد. این امر موجب ایجاد سیرکولاسیون طبیعی در لایه‌های دیوارها شده و عمر مفید بنا را افزایش می‌دهد و علاوه بر آن مانع نفوذ آب و بخصوص رطوبت خواهد شد که خود عامل بسیار مخربی برای ساختار بنا بخصوص در مناطق شمالی کشور می‌باشد.


رنگ های مورد استفاده برای ویلاهای چوبی بیش از 70 کالیته رنگی می باشند که در دو نوع برپایه آب و برپایه روغنهای گیاهیدر نظر گرفته شده اند.این رنگ ها مخصوص خانه های چوبی بوده و در ساختمان های چوبی اروپایی استفاده می شوند از ویژگی های آن می توان به ایجاد غشایی در روس چوب اشاره کرد که این غشا موجب کند سوز شدن چوب می شود و با توجه به نفوذ پذیری بالا به داخل بافت های چوب نفوذ کرده و باعث حفاظت در در برابر اشعه uv ، تابش خورشید و نفوذ موریانه می شود.