ویلای چوبی پایدارپایه پارسیان در دومین رویداد جامعه مدیریت بحران کشور

ویلای چوبی پایدارپایه پارسیان در دومین رویداد جامعه مدیریت بحران کشور

دومین رویداد جامع مدیریت بحران کشور با محوریت نمایشگاه، همایش، سمنا و مانور مدیریت بحران بیستم تا بیست و سوم آذرماه 95 به بهترین وجه با مشارکت شرکت فنی و مهندسی پایدارپایه پارسیان و همکاری گسترده شرکت های خصوصی و دولتی و متولیان امر برگزار شد.

با توجه به اهمیت پیشگیری و فراهم سازی زیرساخت های مناسب برای جلوگیری از تشدید بحران تحلیل اثرات زمین لرزه و طوفان بر خانه های چوبی با سازه قاب سبک چوبی- Wood Light Frame نکات حائز اهمیت در زمینه مقاومت در برابر زلزله بشرح ذیل اجمالا بررسی شده است.

از آنجا که از مهمترین مزایای سازه‌های چوبی مقاومت بالای آنها در برابر انواع بلایای طبیعی (سیل، زلزله و آتش‌سوزی) بوده و با توجه به ضریب میرایی بالای چوب آن را مناسب‌ترین نوع مصالح برای طراحی سازه‌های مقاوم در برابر زلزله می‌دانند. در نظر داریم که از اصول کلی مقاوم‌سازی سازه‌ها در برابر زلزله کاهش بار مرده ساختمان است که این امر در صورتی که سازه چوبی باشد در قیاس با سازه‌های دیگر )فولاد و بتن) به طور متوسط هفت برابر سبک‌تر خواهد شد.

زمین‌لرزه‌های فراوانی که در گوشه و کنار جهان به وقوع پیوسته است، نشان داده اند که خانه‌های با اسکلت چوبی مقاومت بسیار زیادی در برابر زمین‌لرزه دارند. در کشور امریکا ، ایالت کالیفرنیا یکی از ایالاتی با شرایط زلزله خیزی خیلی زیاد ، مساحت مدارس عمومی بیش از چهارصد میلیون متر مربع است که بیش از هشتاد درصد آنها دارای اسکلت چوبی هستند. در زمین‌لرزه نورتریج که در سال ۱۹۹۴ به وقوع پیوست هیچ کدام از سازه‌های چوبی این مدارس دچار آسیب جدی نگردیدند. تخریب جدی تنها در میان اجزای غیر چوبی این ساختمانها بوقوع پیوست. تحقیقات و بررسی هایی که پس از زلزله نورتریج توسط دپارتمان توسعه ساختمان و شهرسازی امریکا انجام شده است، نشان میدهد که اکثر ساختمانهای چوبی مسکونی از نوع “Type V” در زلزله خوب عمل کرده اند و بیشتر آسیب ها در ساختمانهایی بوده است که طبقه زیرین از نوع طبقه نرم (Soft Story) بوده است. آسیب دیوارهای چوبی حدود ۲ درصد و سقفها ۱ درصد بوده است . رجوع شود به مقاله[1].

در سال ۲۰۰۲ دولت ایالتی کالیفرنیا تصمیم گرفت که در ساخت ساختمانهای بتنی و آجری مدارس کالیفرنیا تجدیدنظر بعمل آورد زیرا که ساختمان‌های با اسکلت چوبی بهترین مقاومت را در برابر زلزله از خود نشان داده بودند. در بسیاری از خانه های چوبی پی بتنی نتوانسته است در برابر زمین لرزه مقاومت نماید ولی سازه چوبی بدون آسیب زیاد پابرجا مانده است.

-         در زمین لرزه هوگوکن نامبو که در سال ۱۹۹۵ در کوبه ژاپن بوقوع پیوست ۶۸۰۰ کشته از خود برجای گذاشت که همگی در خانه های بدون سازه چوبی بودند. زمین لرزه های دیگری که در کشور ایالات متحده امریکا بوقوع پیوسته است آمار مشابهی بدست میدهند.

یک اصل بسیار مهم در این سیستم ساختمانی یک پارچگی سازه آن است. همه دیوارها، سقف ها، سقف خارجی، شالوده و دیگر اجزای تشکیل دهنده سازه ساختمان باید بدرستی و با دقت بسیار همانند جعبه ای یک پارچه به یکدیگر دوخته شوند. نیروی منتقل شده از سقف به شالوده باید بگونه ای خطی باشد و از ممان چرخشی تا آنجا که امکان دارد اجتناب کرد.

-         در سال ۲۰۰۳ میلادی زلزله بم به قدرت ۶/۶ ریشتر باعث مرگ در حدود ۵۰هزارنفر یعنی یک چهارم جمعیت شهر گردید.

-         در سال ۱۹۹۴ میلادی در منطقه نورتریج ایالت کالیفرنیا زمین لرزه ای با قدرت ۷/۶ ریشتر بوقوع پیوست و ۴۰بیلیون دلار خسارت به بار آورد و باعث مرگ تنها ۵۷ نفر گردید. تمامی این افراد در خانه‌های غیر چوبی بودند بجز ۱۶ نفر که در اثر سرنگونی دیوار و دودکش آجری جان سپردند. دلیل اساسی کمی تلفات در این زمین لرزه در مقایسه با زلزله بم، وجود ۹۹ درصدی خانه های چوبی مسکونی در منطقه نورتریج است.

نیمه شب یکشنبه 14 جولای 2009 یکی از شدید ترین زمین لرزه‌ها در آزمایشگاه زمین‌لرزه‌ شهر میکی واقع در کشور ژاپن، روی میز لرزان و بر روی ساختمان هفت طبقه قاب سبک چوبی در اندازه واقعی انجام گرفت. شدت اين زلزله، هفت و نیم ریشتر، به اندازه ای است که تنها در هر 2500 سال یکبار میتواند اتفاق افتد. این آزمون زلزله به قدرت 5/7 ریشتر بر روی ساختمان هفت طبقه چوبی این لرزه نتوانست باعث تخریب ساختمان هفت طبقه چوبی شود و تنها آسیبی جزیی به اجزاي یکی از طبقات رسانید. ساختمان چوبی در اندازه واقعی، در هنگام آزمون، بر روی میز لرزان فولادی به شدت به اطراف و بالا و پایین حرکت میکرد. این میز برای تحمل باری برابر با 2/1 میلیون کیلوگرم طراحی شده است و لرزش وارده از روی زلزله اي که در سال 1994 در شهرنورتریج واقع در ایالت کالیفرنیا اتفاق افتاد، ولي با 180 درصد قدرت آن شبیه سازی شده است.

هدف از اجرای این آزمون که بزرگترین آزمون زمین لرزه تاریخ بشری است، به مبارزه طلبیدن آیین نامه های جدید ایالات متحده امریکا بود که چندی پیش ساخت خانه های چوبی از هفت طبقه به بالا در مناطق زلزله خیز کشور مانند نواحی شمال کالیفرنیا را ممنوع کرده بود. بیشتر ساختمانها با این ارتفاع از فولاد و یا بتن ساخته میشوند که در برابر زمین لرزه مقاومت خوبی از خود نشان نداده‌اند. این آزمون راه را برای ساخت ساختمانهای بلندمرتبه چوبی در امريكا هموار كرده است.در ایالات متحده امریکا، بیش از 80 درصد تمامی ساختمانها از جمله ساختمان‌های اداری، صنعتی و مسکونی، بیش از 90 درصد تمامی ساختمانهای مسکونی و در حدود 98 درصد تمامی ساختمان‌های ایالت زلزله خیز کالیفرنیا دارای سازه چوبی مي باشند. با الگو برداری صحیح از رویکرد کشور های پیشرفته در این زمینه می توان میزان خسارت مالی و جانی وارده در چنین شرایط بحرانی را کاهش داد. لذا علاوه بر زیبایی مثال زدنی ویلاهای چوبی ، مقاومت در مقابل زلزله را نیز می توان از وجوه تمایز خانه های چوبی دانست.

روابط عمومی شرکت فنی و مهندسی پایدارپایه پارسیان/ آذر95

 

بازدید معاون محترم وزیر کشور وریاست محترم سازمان مدیریت بحران از خانه چوبی پایدار پایه پارسیان و مجموعه باغچه ای نگین سبز

 


[1]   “Assessment of Damage to Resintial Buildings caused by Northridge Earthquake” by US. Department of Housing & urban Development