چرا ویلای چوبی؟

چرا ویلای چوبی؟

چرا ویلای چوبی؟

پیشرفت روز افزون شهرنشینی و زندگی در آپارتمان ها و برج ها، خلاء احساس آرامش در فضایی سنتی را چندین برابر کرده، تا جایی که سپری کردن تعطیلات آخر هفته در ویلایی چوبی چشم نواز در دامان طبیعت از رویاهای انسان امروزی تلقی می شود. ویلاهای چوبی بر خلاف ویلاهای سنتی سازگار با محیط زیست بوده و مورد توجه سلایق مختلف می باشد. در نظر داشتن قدمت خانه های چوبی در سراسر دنیا، اسکان قریب به دو میلیارد نفر از مردم جهان در کشورهای اروپایی ،آمریکا، کانادا، ژاپن و ... می تواند گواه بر ترویج روز افزون ساختمان های چوبی باشد. علاوه بر زیبایی خیره کننده و احساس آرامش وصف ناپذیر موجود در خانه ها و کلبه های چوبی ، می توان دلایل متعددی بر رواج روزافزون ویلاهای های چوبی برشمرد :

  • سرعت چشمگیر اجرا ( 45 روز کاری برای ساخت یک ویلای دو طبقه )
  • سازگاری با محیط زیست و کاهش آلودگی زیست محیطی
  • سبک سازی و مقاومت در مقابل زلزله
  • عدم استفاده از مصالح سنتی ساختمانی و کاهش چشمگیر پرتی مصالح و نخاله ساختمانی
  • بهینه سازی مصرف انرژی، عایق بندی سرما و گرما
  • و...

وجوه تمایز خانه چوبی پایدارپایه پارسیان (آنچه مابدان افتخار می کنیم) :

مهندسی سازه های چوبی: با توجه به عدم وجود رشته مهندسی مرتبط با ساخت خانه چوبی در کشورما، شرکت فنی و مهندسی پایدار پایه پارسیان با بهره مندی از برجسته ترین مهندسین مجرب و فارغ التحصیلان مهندسی عمران با گرایش سازه های چوبی از دانشگاه های کالیفرنیا، برای اولین بار در کشور موفق شده است تا طراحی، ساخت و اجرای انواع سازه های چوبی را علاوه بر حصول استاندارد 2800، بر مبنای اصول استاندارد IBC ایالات متحده اجرایی نماید. این مهم را می توان از اصلی ترین وجوه تمایز خانه های چوبی پایدارپایه پارسیان دانست.

استاندارد سازی: امروزه در ساخت و ساز خانه و ویلا ضمن توجه به معماری و زیبایی شناسی به بهره‌برداری بهینه از مصالح، سرعت و كیفیت ساخت نیز توجه ویژه گردیده است. یكی از راههای بهینه كردن ساخت مسكن استفاده از روش های ساخت صنعتی و یا نیمه صنعتی می‌باشد كه در اصطلاح فنی به آن بكار‌گیری مصالح پیش ساخته و نیمه پیش ساخته می‌گویند. در زمینه تولید مصالح نیمه پیش ساخته تكنولوژیهای بسیاری در كشورهای پیشرفته جهان ایجاد شده است. یكی از جدیدترین این روش‌ها در زمینه ساخت، فر‌آوری و بهره‌برداری از چوب به عنوان رایج‌ترین و فراوان‌ترین مصالح موجود در طبیعت می‌باشد، بطوریكه در کشورهای اروپایی، آمریكا، كانادا، ژاپن و سایر كشورهای زلزله خیز علی الخصوص ایالت کالیفرنیا به عنوان یك سیستم بسیار پیشرفته و مطلوب مورد توجه قرار گرفته است. لذا مطابقت با آیین نامه های استاندارد سازی خانه های چوبی نیز از وجوه تمایز اصلی خانه های چوبی پایدار پایه پارسیان است.

تطابق با آیین نامه های استاندارد سازی ویلای چوبی: بدلیل عدم وجود آيين‌نامه‌اي تدوین شده براي طراحي سازه‌هاي چوبي در ايران، شرکت فنی و مهندسی پایدار پایه پارسیان ضمن تحلیل و بررسی جامع آیین نامه های جهانی موجود از آيين‌نامهIBC (International Building Code)ايالات متحده آمريكا سال 2009 میلادی استفاده کرده است. این آیین نامه توسط ايالت كاليفرنيا كه يكي از زلزله خيزترين مناطق جهان مي‌باشد پذيرفته و به رسميت شناخته شده است. در آیین‌نامه IBC 2009 الزامات عمومی، اجرایی و طراحی ساختمان‌های چوبی ذکر شده و براساس این آیین‌نامه، بارگذاری لرزه‌ای سازه‌ها باید بر مبنای استاندارد ASCE 7-05 که در آن میزان بارهای طراحی ساختمان‌ها و سایر سازه‌ها توسط انجمن مهندسان راه و ساختمان آمریکا به چاپ رسیده، انجام شود. آیین نامه IBC بر اساس آیین نامه ملی ساختمان‌های چوبی مورد تایید مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن می‌باشد.

بهینه سازی سرعت اجرا و بهای تمام شده : کارشناسان ما در شرکت فنی و مهندسی پایدار پایه پارسیان ضمن تحقیق و بررسی ابعاد مختلف صنعتی سازی ساختمان های چوبی با تجهیز مناسب کارگاه علاوه بر آماده سازی و فرآوری چوب های مورد استفاده، اسکلت و سازه چوبی را در محل کارگاه آماده سازی می نمایند و در نهایت در محل احداث پروژه آیتم های از پیش آماده شده و کد گذاری شده را مونتاژ می نمایند. لذا طی این مراحل ضمن برخورداری از سرعت بالای پیاده سازی، برخلاف ساخت و ساز های ماسونری نیازی به تبیین و تجهیز کارگاه ساختمانی ندارد. این مهم در بهینه سازی وقت و بهای تمام شده ساخت و ساز نقش بسزایی دارد.

نحوه ساخت منحصر بفرد علمی : سیستم ساختمان‌های قاب سبک چوبی استاندارد یکی از پیشرفته ترین سیستم های ساختمانی است که رعایت تمام اصول فیزیک ساختمان از قبیل عایق کاری حرارتی، رطوبتی، صدا و هوابندی در شمار الزامات آن است و در نتیجه یکی از کامل ترین و در عین حال آسیب پذیر ترین سیستم‌های ساختمانی است چرا که در صورت اجرای نادرست میتواند زیان‌های مالی بزرگی ببار آورد. مهم‌ترین نکته در این سیستم، محافظت سازه چوبی در برابر عوامل مخرب محیط از قبیل تغییرات شدید دما و رطوبت، قرار گرفتن در معرض قارچ‌ها، حشراتی که از چوب تغذیه می‌کنند، میکروارگانیزم‌ها و حرارت زیاد است. از طرفی دیگر آتش‌سوزی، بخصوص پس از وقوع زلزله و انتشار آن در مناطق با تراکم زیاد، خطری جدی برای ساختمان‌های چوبی است. باید در نظر داشت که نحوه محاسبات بارهای وارده و طراحی این سیستم ساختمانی با سیستم‌های متداول دیگر متفاوت است.

سازه ویلایی با قاب سبک چوبی چیست؟

سیستم ساختمان‌های سبک اسکلت چوبی برای اجرای ساختمان‌های کوتاه‌مرتبه و میان‌مرتبه، شش طبقه و کمتر، کاربرد گسترده‌ای داشته است. بدیهی است که کمبود دانش در رفتار این ساختمان‌ها در هنگام زمین لرزه و نیز نقشی تعیین کننده در ارتفاع مجاز ساختمان داشته است. اما با توجه به انطباق ویلاهای چوبی شرکت فنی و مهندسی پایدارپایه پارسیان بر آیین نامه های معتبر جهانی این معضل نیز مرتفع شده و با مطرح شدن فن‌آوری‌های جدید، پوشش های ضد حریق چوب، پوشش های نانو ، ایجاد سلول‌های آتش، چوب‌های محافظت شده با مواد کندسوز‌کننده، و پیش‌بینی راه‌های فرار در هنگام آتش سوزی و تحقیقات گسترده در خصوص رفتار لرزه ای سازه‌های دارای قاب سبک چوبی، زمینه مناسبی برای افزایش تعداد طبقات و ارتفاع خانه‌های چوبی فراهم گردیده است.

سیستم ساختمان‌های اسکلت سبک چوبی، یک سیستم مدوله شده است. هر دیوار از تعدادی اجزای عمودی (وادار یا اِستاد) با فاصله مرکزی 40 یا 60 سانتی‌متر، که در بالا و پایین به اجزای افقی متصل شده‌اند، تشکیل می‌شود. ابعاد چوب‌های به‌کار برده شده در سازه این سیستم ساختمانی نباید از اندازه اسمی 5 در 10 سانتی‌متر کمتر باشد. این محدودیت ابعادی برای پایداری بیشتر سازه در هنگام آتش سوزی در نظر گرفته شده است. مکان خالی بین وادار(استاد)های دیوارها و تیرهای افقی سقف‌ها، برای قرار دادن عایق‌های حرارتی و صوتی و عبور تأسیسات ساختمانی تعبیه شده است.

دیوارهای این سیستم ساختمانی با پوشش‌هاي تخته‌اي مقاوم مانند تخته چندلا (Plywood) و يا ورق تولید شده از چوب تراشه جهت دار OSB (Oriented Strand Board) می توانند به‌عنوان ديوارهاي برشي عمل كنند. سقف‌ها نيز در این سیستم ساختمانی با ايجاد يكپارچگي، توسط پوشش‌هاي مقاوم، مانند دیافراگم قابل انعطاف عمل کرده و خرپاهاي سقف‌ نهايي با پوشش‌هایي از ورق های چوبي، به‌صورت يكپارچه در مي آيند. یک اصل بسیار مهم در این سیستم ساختمانی تأمین یکپارچگی سازه آن است. شالوده، دیوارها، سقف‌های بین طبقات و سقف نهایی (بام)، و تمامی اجزای تشکیل‌دهنده سازه ساختمان باید به درستی و با دقت بسیار، مانند جعبه‌ای یک‌پارچه به یکدیگر دوخته شوند. اجزای ساختمانی به‌گونه‌ای طراحی می شوند که چوب‌های به‌کار برده شده در سازه ساختمان تا حدامکان به گونه فشاری یا کششی عمل کنند، و باعث ایجاد گشتاور‌های ناشی از خروج از محوریت نشوند.

یکی دیگر از موارد بسیار اساسی در این سیستم ساختمانی، تأمین هوابندی آن است، به گونه‌ای که نفوذ هوا، حتی در مواردی که اختلاف فشار بین دو طرف جدار زیاد است، از حدود تعیین‌شده بیشتر نشود. از این روی، لازم است محل برخورد دیوارها با پی، درها و پنجره‌ها با دیوار، دیوارهای خارجی با یکدیگر و همچنین محل تلاقی خرپاها با دیوارهای خارجی، با استفاده از روش‌ها و مصالح مناسب، به درستی هوابندی شوند.

روابط عمومی شرکت فنی و مهندسی پایدارپایه پارسیان

مجله پیام ساختمان شماره 265 صفحه 21

https://telegram.me/paydarpaye